Functional and Dissociative Neurological Symptoms : a patient's guide - Czech

 

Hemi

Zvážíme-li, jak je funknční slabost běžná, je skutečně zarážející, jak málo výzkumu se dosud věnovalo nejlepším možným formám léčby pacientů se slabostí.

 

Tento oddíl vychází převážně z autorových vlastních zkušeností s pokusy pomáhat v léčbě pacientům s funkční slabostí.

 

Pokud jste je zatím nečetli, podívejte se, než půjdete dále, na tyto oddíly:

 

1.Slabost

 

Je důležité vědět, že jde o běžné příznaky, neznamenají že „blázníte“ nebo že „se vám to vymklo z ruky“, a i bez medikace jsou potenciálně vratné.

 

2.  Rozumět diagnóze 

 

Pocit, že lékař řádně prozkoumal váš případ a správně určil diagnózu, je zcela zásadní.

 

3. Fyzioterapie a cvičení

 

Vysvětluje některé základní principy rehabilitace a cvičení pro funkční příznaky včetně slabosti, bolesti a únavy  

 

4. Psychologa? Nejsem blázen

 

Možná si říkáte, proč vás lékař posílá k psychologovi nebo psychiatrovi. Četba tohoto oddílu vám snad pomůže to pochopit.

 

 

 

 

 

 

Stále se ještě teprve učíme, jaké druhy léčby nejlépe pomáhají pacientům s funkční slabostí.

 

Rozumět tomu

 

Dokáže překvapit, jak velký vliv může mít jasné a srozumitelné vysvětlení k příznaku.

 

Často pacienti s funkční slabostí strávili měsíce nebo i roky bez diagnózy (nebo někdy s alternativní diagnózou jako roztroušená skleróza). U příznaku jako je funkční slabost může trvat delší dobu, než ho správně pochopíte. Pro pacienty, kteří se začínají cítit lépe, to zřejmě má velký význam.

 

Vidět, jak to zapadá do všech vašich dalších příznaků, také může významně přispět k porozumění. Může vám to pomoci pochopit, že vaše slabost je jen další příznak mezi mnoha jinými (obvykle bolest, únava a poruchy spánku) a že máte jednu nemoc s mnoha příznaky, nikoli mnoho příznaků vyvolaných různými nemocemi.

 

Z tohoto důvodu asi některé z léčebných postupů, které pomohly pacientům s chronickým únavovým syndromem a chronickou bolestí, také pomáhají u pacientů s funkční slabostí.

 

Patří k nim

 

1. Odstupňované cvičení / fyzioterapie 

 

2. Kognitivně behaviorální terapie 

 

3. Podpůrná  medikace tlumící bolestí a podporující spánek

 

Specifické věci, které se objevují v souvislosti s funkční slabostí

 

Jednou z věcí, jichž si pacienti s funkční slabostí často všimnou, je to, že se v čase často může měnit. V úterý třeba cítíte, že noha je opravdu těžká a vlečete ji za sebou, ale ve středu je příznak mnohem více v pozadí. Proměnlivost je obecný rys mnoha funkčních příznaků. Když se nad tím zamyslíte, je to jeden z důvodů, proč diagnóza funkčních příznaků dává smysl. Kdyby se jednalo o strukturální poškození nervové soustavy, příznak by se mohl nepatrně měnit, ale rozhodně ne tak dramaticky jako to dokáže u funkční slabosti..

 

Závažnost funkční slabosti se může měnit z několika důvodů:

 

1. Při větší únavě

 

2. Při větší bolesti

 

3. Když vědomě myslíte na pohyb

 

Poslední z nich stojí za zamyšlení. Možná jste si všimli, že čím více myslíte na to, že pohnete končetinou, tím těžší a složitější může být jí pohnout.

 

Pohyb totiž nejlépe probíhá automaticky. Normálně nemyslíte na chůzi, když stoupáte do schodů nebo jdete do obchodu. Ostatně, když zdraví lidé myslí na chůzi, často se jim hůř jde.

 

Vědět o tom může pacientům s funkční slabostí pomoci.

 

Jak jen to půjde, snažte se při chůzi nemyslet na své pohyby. Fyzioterapeuti si nejsou vždy zcela jisti, co dělat, aby pomohli lidem s funkční slabostí. Automatické pohyby současně používající obě nohy nebo obě paže jsou lepší, než cvičení úplně zaměřená na slabou končetinu.

 

Pamatujte si, že se funkční slabostí vlastně pokoušíte znovu ovládat končetinu, kterou možná nepociťujete jako úplně „vlastní“. Možná, že si budete muset zvyknout ji držet určitým způsobem.

 

Lidé s funkční slabostí paže tíhnou k tomu ji „chovat“ na klíně, zvláště pokud je současně bolí.

 

Lidé s funkční slabostí nohy někdy zjišťují, že sedí s dovnitř natočeným kotníkem.

Takové polohy můžou vnímat jako „přirozené“, ale není tomu tak. Váš mozek si myslí, že jsou polohy, ve kterých je přirozené být. Váš mozek si mohl zvyknout na to, že jedna polovina vašeho těla není pociťován stejně jako ta druhá.

 

Cílem léčby je pokusit se přimět váš mozek, aby znovu zažíval přirozený pohyb.

 

 

Jiná léčba

 

Pokud se cítíte skutečně bezmocní kvůli slabosti končetin, může se vyplatit vyzkoušet hypnózu. Někdy v hypnóze může znovu dojít k normálním pohybům.

 

Pacienti s vážnou funkční slabostí příležitostně pocítili zlepšení při utlumení obecným anestetikem. Mělo by se to ovšem provádět pouze při ochrnutí, a jen pokud váš lékař má s touto technikou zkušenosti. Není to však žádný „všelék“ na funkční slabost!

Funkční a disociativní neurologické symptomy: průvodce pro pacienty

Léčba slabosti

 

 

 

 

Naučit se překonávat funkční slabost...

 

 

 

 

Jedna z věcí, které si pacienti s funkční slabostí často všimnou, že tíže jejich slavosti se může průběžně měnit...

...snažte se jak jen to jde při chůzi nemyslet na vaše pohyby..