Functional and Dissociative Neurological Symptoms : a patient's guide - Czech

 

Hemi

 

Mnoho lidí s funkčními příznaky nepotřebuje zvláštní asistenci pychologa nebo psychiatra. Nicméně váš lékař vám to mohl navrhnout, a vy se možná divíte proč, když máte neurologický problém jako třeba slabost v noze nebo výpadky vědomí.

 

Běžná a rozumná otázka je "Jak může mým příznakům pomoci, když o tom budu mluvit"

 

Toto jsou obecně způsoby, jak může "mluvení o tom" pomoci":

 

1. Být schopen strávit delší čas snahou porozumět charakteru vašich obtíží - např. tomu je že to je běžná věc, že to není vaše chyba, že si to není vymyšlené ale také ne dané nemocí a že je to potenciálně vratný problém fungování vaší nervové soustavy. Může to trvat déle, než si to srovnáte v hlavě a psycholog vám s tím může pomoci

 

2. Mluvit o chování, které může stát v cestě vaší úzdravě  - např. pokud máte chronické bolesti zad a slabou nohu, můžete mít bolesti, které se horší při zátěži. Můžete se tak vyhýbat pohybům zad, protože se obáváte, že si tím záda ještě víc poškodíte. To, že pochopíte, že zátěží si sice můžete přechodně bolest zhoršit, ale ne poškodit záda, může pomoci vašim pokusům se více hýbat.

 

3. Mluvit o myšlenkách, které stojí v cestě vaší úzdravě  - např. může někdo s disociativními záchvaty zjistit, že si dělá velké starosti o to, jestli bude mít další záchvat. Cím více ale záchvat předjímá, např. v supermarketu nebo při chůzi dolů po schodech, tím spíš k němu dojde.

 

4. Rozpoznat pocity špatné nálady a obavy.  -  např. vaše příznaky již mohou  trvat delší dobu. Je možné že máte pocity deprese , úzkosti nebo panické ataky. Méně často mohou být přítomny i jiné příznaky jako postraumatické příznaky, obsedantní myšlenky nebo poruchy příjmu potravy.

 

5. Řešení problémů - mnoho problémů v životě nemá snadné řešení. Ale některé každodenní nepříjemnosti, jak například vyřešit problémy s dluhy nebo jak pomoci dítěti, které je šikanováno, může mít řešení, které vás samotného dosud nenapadlo. To že jeden problém ze seznamu ubude může pomoci celkově.

 

Když si dáte tohle všechno dohromady, můžete být překvapen, jak užitečné může být "mluvení".

 

Psychologové a psychiatři se mezi sebou v přístupu k této problematice výrazně liší.  Koho by bylo nejlepší vyhledat, můžete nejdříve potřebovat probrat se svou rodinou a vaším praktickým lékařem nebo neurologem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Next Back

Funkční a disociativní neurologické symptomy: průvodce pro pacienty

Proč psycholog - nejsem blázen

Tak proč bych měl jít k psychologovi /psychiatrovi

Neexistuje něco snazšího? Třeba nějaká pilulka nebo něco?...