Functional and Dissociative Neurological Symptoms : a patient's guide - Czech

 

Hemi

IPokud pociťujete nějaká tělesná omezení, například kvůli slabosti, bolesti či únavě, pravděpodobně budete muset začít přemýšlet, jak si zlepšíte celkový tělesný stav a výdrž.

 

Pokud trpíte disociativními záchvaty, možná je tato část pro vás bezpředmětná, takže přeskočte dopředu k oddílu věnovanému disociativním záchvatům.

 

Pacienti s funkčními příznaky velmi často trpí únavou, slabostí nebo bolestí a cvičení jejich stav jen zhoršuje.

 

Pokud to chcete překonat, přemýšlejte o postupném zvyšování aktivity.

 

Pro mnoho pacientů nespočívá hlavní problém v ochotě k činnosti, ale v tom, že jejich aktivita bývá dost cyklická. Jednoho dne se třeba cítíte lépe a hned se vrhnete na všechny úkoly, které jste nemohl udělat, protože jste se cítil nemocný, jenže pak je vám hůře, buď ještě ten samý den, nebo o den později.

 

Opětovné zhoršení příznaků demoralizuje, připadá vám, že jste zase zpátky na úplném začátku. Dolní graf znázorňuje, jak to probíhá.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Principem nápravy v takové situaci je uznat, že toho asi děláte příliš mnoho, když máte dobrý den, a příliš málo, když přijde špatný den.

 

Stanovte si skromný úkol, třeba dojít do obchodu nebo udělat nějako drobnost doma. Ať je to něco menšího než co byste udělal, když se cítíte skvěle, ale většího než co byste udělal, když máte ten nejhorší den.

 

Pokud si udržíte STEJNOU úroveň aktivity každý den, snad po určité době, možná několika týdnech při troše štěstí zjistíte, že tato STEJNÁ úroveň aktivity vás unavuje o trošku méně než předtím, nebo vám působí o trošku méně bolesti.

 

I nadále budete mít dny, kdy se budete cítit jako úplně na začátku. Pokud se ale pomalu zlepšujete, dokázali jste to nejdůležitější (viz graf dole).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snadno se to říká, ale hůř se to dělá.

 

Fyzioterapeuti a pracovní terapeuti v takové situaci můžou velmi pomoci. Jsou zvyklí zacházet s omezeními, jimiž pacienti z nejrůznějších příčin trpí. Umí navrhnout odstupňovaný program cvičení, který odpovídá vašim konkrétním příznakům a pomůžou vám jej splnit.  Pokud ho ovšem dodržíte.

 

Můžou také sehrát rozhodující roli a dokážou poradit zaměstnavatelům – např. návrat do práce lze rozfázovat ve spolupráci se zaměstnavatelem. Zde si přečtěte více k otázkám souvisejícím se zaměstnáním.

 

Psychologové vám také můžou pomoci vyrovnávat se s nevyhnutelnými poklesy nálady a vůle, které provázejí pokusy o tento typ rehabilitace.

 

Častou těžkostí je zesílení příznaků vyvolané rostoucí aktivitou, což může pacienta vést k představám, že si určitě zhoršuje stav, poškozuje si záda nebo svaly. Důležité je vědě, že pokud to provádíte pomalu, nic si nepoškodíte. Ano, aktivita zhoršuje příznaky, ale rozhodně si nezpůsobíte žádné další poškození.

 

Čím více aktivity vyvinete, o to (nakonec) budou příznaky slabší.

 

Dalsí Zpet

Funkční a disociativní neurologické symptomy: průvodce pro pacienty

Fyzioterapie/Cvičení

..Ještě budete mít dny, kdy se budete cítit zpátky na bodě nula. Pokud se ale celkově pomalu  zlepšujete, je to to hlavní ...

... Ano, aktivita příznaky zhoršuje, ale nezpůsobuje vám další poškození ...

Snímek3 Snímek4