Functional and Dissociative Neurological Symptoms : a patient's guide - Czech

 

Hemi

Co je funkční slabost?

Funkční slabost je slabost paže či nohy způsobená tím, že nervová soustava správně nepracuje. Není způsobená poškozením či nemocí nervové soustavy.

Pacienti s funkční slabostí cítí příznaky slabosti končetiny, které končetinu můžou ochromit a pacienta vyděsit. Mohou mít problémy s chůzí nebo padání věcí z ruky, pocit „tíhy“ na jedné straně těla nebo pocit, že končetinu nevnímají normálně nebo jako „vlastní“.

Pacientovi a lékaři to často připadá jako následek cévní mozkové příhody (mrtvice) nebo příznaky roztroušené sklerózy. Na rozdíl od takových případů však při funkční slabosti nedochází k trvalému poškození nervové soustavy, což znamená, že se stav může zlepšit nebo dokonce úplně zmizet.

 

Jak se zjišťuje diagnóza funkční slabosti?

Diagnózu funkční slabosti obvykle stanoví neurolog nebo odborník specializovaný na mrtvici/mozkové příhody.

Výsledky zobrazovacích metod a jiných testů jsou u pacientů s funkční slabostí normální. Při prohlídce lékař obvykle zjistí podobu slabosti typickou pro tento problém a nenajde změny reflexů nebo jiné důkazy strukturální neurologické choroby (kupř. mrtvice).  

Při funkční slabosti totiž všechny části nervové soustavy jsou na svém místě, pouze nefungují správně, takže pokud se pokusíte pohnout paží nebo nohou, neprovede to tak dobře, jak by měla.

Váš lékař možná při prohlídce dokáže najít specifické fyzické znaky funkční slabosti a zjistí diagnózu stejným způsobem jako byste to sám dokázal třeba u migrény, (na kterou také neexistuje žádný „test“). Kdybyste byl počítač, měl byste tak trochu spíše problém se softwarem než s hardwarem.

 

Uvádíme další pozitivní znaky funkční slabosti, i když žádný z nich není stoprocentně spolehlivý a neměl by být posuzován izolovaně. ¨

Slabost způsobující poklesávání končetiny – náchylnost paže či nohy „kolabovat“ při testování. Lékař by to mohl vykládat i jako „nedostatečnou snahu“. Jenže u pacientů s funkční slabostí je typické, že čím více se snaží, tím větší jim připadá slabost končetiny.

Hooverovo znamení: při tomto testu vaše postižená noha může vykazovat slabost, když zkusíte stlačit nohu směrem dolů do lůžka. Když vás ale lékař požádá, abyste zatlačil druhou nohou směrem nahoru, vrátí se do postižené nohy síla. Někteří pacienti s funkční slabostí toho využívají jako fyzioterapeutického prostředku k povzbuzení normálního pohybu postižené nohy (a také aby si sami dokázali, že diagnóza je správná).

Rozdíl mezi vyšetřením síly na lůžku a při chůzi – v některých případech funkční slabosti je výsledek vyšetření síly nohou na lůžku relativně normální, při chůzi jsou však nohy slabé. Také však může platit opak. Není to nedostatkem snahy, variabilita je totiž klíčovým rysem této diagnózy. Normální zobrazení a testy pomohou určit diagnózu, ale neurolog ji obvykle stanovuje na lůžku a na základě pozitivních znaků při prvním setkání.

Takže si to všecko vymýšlím? Odpověď zní „ne“, ale pro další vysvětlení si klikněte na „Vymýšlím si to

 

Jak dochází k funkční slabosti?

Funkční slabost je složitý problém. U různých lidí k ní dochází z různých důvodů. Příznaky jsou často provázeny pocity frustrace/zklamání, starostí a špatné nálady, ty však nejsou její příčinou.  

Rozeznáváme mnoho různých situací, v nichž může dojít k funkční slabosti. Váš příznak může být s některou z těchto situací spojen,  nebo také pro vás nemusí platit žádná z nich.

 

1. Po  úrazu /s bolestmi – lidé se jeví zvláště náchylní k funkční slabosti po tělesném úrazu nebo pokud mají velké bolesti (zejména při silné bolesti krku nebo zad). Funkční slabost se také  někdy překrývá s jiným stavem, nazývaným komplexní regionální bolestivý syndrom typu 1. Klikněte na odkaz pro více informací.

2. Při nemoci provázené velkou únavou nebo upoutáním na lůžko – slabost se také může postupně rozvinout u osob, které trpí velkou únavou nebo vyčerpáním. U některých pacientů nadměrný odpočinek může vyvolat příznak. V takové situaci se může překrývat se syndromem chronické únavy. Klikněte na odkaz pro více informací.

3. Po probuzení z anestezie po operaci nebo i ze spánku – není následkem poškození způsobeného anestezií a může vyplývat z dočasně pozměněného stavu mozku při procitnutí. Podobné věci se někdy stávají i při běžném probuzení.

4. Po disociativní epizodě / záchvatu paniky. Objeví-li se slabost nenadále, může být provázena dalšími příznaky, jako je závrať a disociace (pocit, že věci kolem jsou od vás vzdálené nebo nespojité). Disociace je tak trochu jako omámení nebo extáze, a na těchto stránkách ji popisujeme podrobněji. Někdy jsou to epizody nahánějící strach, zejména když přijdou zcela nenadále, a mohou dospět až k panickému záchvatu. Po jeho odeznění můžou zůstavit pocit, že jedna polovina těla „není v pořádku“, možná ztěžklá nebo roztřesená.

Příznaky se někdy objeví po disociativním záchvatu (klikněte zde)

5. Bez zjevného spouštěče – žádný zjevný spouštěč tu nemusí být, třeba některé lidi postihne migréna pouze, když jsou unavení nebo vystresovaní, zatímco jiné trápí zcela bez příčiny.

 

Klikněte na Léčbu pro více obecných informací a vyhledejte stránku věnovanou léčbě funkční slabosti.

Functional Weakness

Pacienti s funkční slabostí někdy tahají nohu za sebou jak je vidět na těchto dvou fotografiích.

Hooverovo znamení je pozitivní známka funkční slabosti.

Legdrag1 Legdrag2 Hoover small

Tento časný lékařský filmový záznam z roku 1902 ukazuje ženu s funkční slabostí pravé dolní končetiny léčenou rumunským neurologem Marinescu.

 

Klikněte na obrázek a podívejte se na tento film, který byl publikován v článku "The origins of scientific cinematography and early medical applications" by

Alexandru C. Barboi, MD, Christopher G. Goetz, MD and Radu Musetoiu, MD.  NEUROLOGY 2004;62:2082-2086

 

Film ukazuje její chůzi před léčbou a tři měsíce po léčbě, která zejména zahrnovala hypnózu. Vypadá to, jako by to bylo natáčeno ve stejný den, ale nebylo!

Video 7 crop_edited-1

Funkční slabost

Funkční a disociativní neurologické symptomy: průvodce pro pacienty