Functional and Dissociative Neurological Symptoms : a patient's guide - Czech

 

Hemi

Typy bolesti hlavy

 

Typů bolesti hlavy je mnoho. Můžete si o nich přečíst na webových stránkách International Headache Society.

 

V neurologické praxi jsou dvěma nejběžnějšími typy migréna a tenzní bolest hlavy. Mnozí lidé trpí oběma, jelikož výskyt jedné zvyšuje pravděpodobnost druhé.

 

Tenzní bolest hlavy není příliš vhodné označení, protože mnoho z postižených pacientů není ve stresu nebo v napětí (tenzi). Také víme, že problém nesoouvisí jen s napětím lebečních svalů.

 

Stránku o bolesti hlavy jsem zařadil především kvůli popisu „chronické každodenní bolesti hlavy“. Může vyplynout z migrény nebo z tenzní bolesti hlavy a je poměrně běžná u ososb s jinými funkčními neurologickým příznaky. Můžete si stáhnout letáček po pravé straně.

 

Co je chronická každodenní bolest hlavy?

 

Chronická každodenní bolest hlavy je nejběžnější typ této bolesti, s nímž se setkává neurologická klinika. Týká se bolesti, která se vyskytuje téměř každodenně a často trvá po celý den. Typické jsou pro ni tyto rysy:

 

• Trvalý pocit „tlaku“ nebo „trhání“ /návalu, občas bušení.

• Může být pociťovaná po celé hlavě, na jedné straně, ale někdy i na malé části hlavy.

• Často je proměnlivá, ale jeví sklon se zhoršovat v průběhu dne.

• Konvenční lék proti bolesti pouze bolest „otupí“.

 

Pro druhé je těžko pochopitelné, jak zlá může být bolest hlavy bez žádné zjevné příčiny. Další přiznaky provázející chronickou každodenní bolest hlavy.

 

Bolest hlavy často není jediný příznak osob, které trpí její chronickou podobou. Níže uvádím některé běžné příznaky, které můžou provázet chronickou každodenní bolest hlavy:

 

• Únava  / vyčerpání  

• Bolesti zad nebo šíje

• Chabá soustředěnost

• Poruchy spánku (nedostatek nebo příliš mnoho spánku)

• Potíže s nacházením slov

• Rozmazané vidění

• Nevolnost

• Vyhýbání se prudkému světlu

• Zklamání, hněvivost

• Špatná nálada

• Neschopnost se radovat

• Starost

 

Nevypadá to jako správná diagnóza...

 

Označení chronická každodenní bolest hlavy opravdu nezní jako brilantní diagnóza. Je však široce uznávaná v neurologii i mezinárodní společností pro bolest hlavy. Může vyplynout jak z migrény, tak z tenzního typu bolesti hlavy. Označení často není zcela právo síle bolesti.

 

Jak si lékař může být jist, že nejde o něco jiného?

 

Chronická každodenní bolest hlavy je zcela jednoznačný klinický stav. Stejně jako neurologové neprovádějí mozkový sken, aby diagnostikovali migrénu, není takový sken obvykle potřeba ani k diagnóze chronické každodenní bolesti hlavy. Zvláště pak, pokud bolest hlavy trvá několik měsíců.

Váš lékař se pečlivě informuje o situaci a provede důkladnou prohlídku. Skenování pořizuje, protože je o diagnóze přesvědčen. Měl by vás ujistit, že tu není hrozivá příčina jako mozkový nádor.

 

Proč k tomu došlo?

 

Chronická každodenní bolest hlavy je složitý jev, který pravděpodobně má více příčin. Pokuste si problém představit jako kdyby ve vaší hlavě byl na knoflík na ovládání hlasitosti byl nastaven příliš nahlas. Protože dnes lépe známe způsob, jakým bolest funguje, víme, že v nervové soustavě, a to jak v zakončeních nervů v hlavě, tak v mozku samotném, se opravdu nacházejí místa, kde může dojít k takovému procesu přecitlivění a znásobení bolesti. Zkuste si představit, že knoflík na ovládání hlasitosti, který  byl nastaven příliš nahlas, potřebujete stáhnout na nižší úroveň.

 

Je tu několik potenciálně významných faktorů:

 

1. Migréna nebo tenzní bolest hlavy. Většina lidí s chronickou každodenní bolestí hlavy za sebou mají historii jiných bolestí hlavy, většinou migrény. Když řada migrén vede k chronické každodenní bolesti hlavy, mluvíme o „transformované migréně“. Někteří lidé zažijí svou první migrénu až v dospělosti, kdy to začne bolestí hlavy, která nechce pominout.

2. Jiné problémy s bolestí. Pokud jste náchylný k jiným chronickým syndromům bolesti  jako fibromyalgii (všeobecná svalová bolest), bolesti zad a šíje, bolestem břicha a pánve. Důvody, proč se taková zranitelnost objeví, jsou složité, ale hledat souvislost může být užitečné.

3. Stres. Zdá se, že je tu jistá souvislost mezi stresem a těmito druhy bolesti hlavy. Stres bolest hlavy zhoršuje a zároveň bolest hlavy vyvolává stres, jednak protože je bolestivá, ale také protože může být zdrojem obav. Je důležité říct, že to není bolest, která je „jen ve vaší hlavě“ nebo „psychologická“. Podívat se však na stres a na to, jak se cítíte, může mít velký vliv na vaši bolest hlavy.

4. Braní příliš mnoha prášků proti bolesti. V posledních letech bylo zjištěno, že prášky proti bolesti jako kodein a paracetamol skutečně můžou způsobit zhoršení chronické každodenní bolesti hlavy. Pravděpodobně už jste zjistili, že pravidelně užívané prášky pouze bolest „otupí“ a nepůsobí příliš dobře. Ve skutečnosti je to ještě horší, tyto prášky často vedou k „zpětnému nárazu bolesti hlavy“, poté co vyprchá jejich účinek. Časem to může bolesti hlavy postupně zhoršovat.

 

Co můžu udělat pro zlepšení svého stavu?

 

Pacienti s chronickou každodenní bolestí hlavy časem zjistí, že se octli v začarovaném kruhu příznaků (viz. obrázek napravo).

Pokud trpíte bolestí hlavy už delší dobu, zlepšení si vyžádá mnoho času.

 

Něco však může pomoci:  

• Být spokojený s diagnózou. Pokud dlouhodobě pochybujete o správnosti diagnózy, situace se jen těžko zlepší.

• Pokud máte migrénu, léčení tohoto základního onemocnění může hodně pomoci. Zjistěte si více o migréně na odkazu na „migraine trust“.

• Skončete s pravidelným užíváním analgetik. Vynaložte maximální úsilí a přestaňte brát pravidelně prášky. Platí to pro ibuprofen, paracetamol a kodein. Pokud je přestanete brát, bolest hlavy se obvykle dočasně zhorší (na dobu několika týdnů), než se začne zlepšovat. Jsou dva způsoby, jak přestat s prášky. Buďto si stanovte datum (jako když chcete skončit s kouřením), nebo si odvykejte postupně.

• Zlepšete své spánkové návyky. Jděte spát vždy ve stejnou dobu. Vyhněte se kávě, čaji nebo coca-cole po šesté hodině večer, Máte pohodlnou postel / příliš teplou / studenou?

Užívání léků – tzv. antidepresiv, jako je amirypilin, může při tomto onemocnění pomáhat, dokonce i u lidí, kteří nemají depresi. Rovněž se používají při migréně a bolesti zad, nejsou návykové jako valium nebo kodein. Podporují spánek a  pomáhají chemicky stahovat „knoflík regulující hlasitost“. Zlepšení se může dostavit i bez nich, můžou ale značně zvýšit vaše šance na úspěch. Po prvním užití se můžou projevit vedlejší účinky, které by však po dvou týdnech měly odeznít. ¨

• Podívejte se na stres/starost/náladu. Jste li ve stresu nebo deprimovaný z jiných důvodů, pak snaha o jejich řešení vám pomůže zmírnit bolesti hlavy.

• Další léčení. Někdy se nabízí fyzioterapie šíje. Výsledky alternativní léčby jako je akupunktura a masáže nejsou prokázané, některým pacientům však můžou pomoci.

 

 

CDH vicious circle Chronic Daily Headache Migraine Trust

Funkční a disociativní neurologické symptomy: průvodce pro pacienty

Bolesti hlavy

Zjistěte více o migréně a bolestech hlavy na stránkách Migraine Trust

...přestat užívat léky na bolest nemusí být lehké, ale může to být zásadní krok na cestě ke zlepšení...